Jedna dziesiąta grama czyli o wagach analitycznych

Konstrukcja wagi ma gwarantować, że pomiar masy będzie dokładny i precyzyjny. Jest to niezwykle istotne we wszelkiego rodzaju laboratoriach i szpitalach. Tam nie ma miejsca na podanie masy przybliżonej. Liczy się dokładność, nawet do jednej dziesiątej grama.

Dokładność pomiarów

Sprzęt laboratoryjny musi być sprzętem, który gwarantuje precyzyjne pomiary. Waga analityczna (tu) ma swoją dokładność odczytową i odporność na wstrząsy. Wiele cech takiej wagi czyni pomiar bardzo dokładnym. Wewnętrzna kalibracja jest dodatkowym atutem. Wagi analityczne wydają się drogie w porównaniu na przykład z wagą kuchenną, jednak dla wszystkich jasne jest, że tutaj płaci się właśnie za tę dokładność, potwierdzoną badaniami. Maksymalny zakres pomiarowy wielu wag analitycznych to około stu lub dwustu gramów, a zatem bardzo niewiele.

Medycyna, ludzkie zdrowie i życie

Wagi w medycynie i farmacji odgrywają niezwykle istotną rolę. Różnice na poziomie jednego grama mogą dawać zupełnie odmienne działanie na przykład przy produkcji lekarstw. Stąd w medycynie i farmacji dokładność jest niezwykle pożądana, o czym uczy się już przyszłych farmaceutów i lekarzy na studiach. Stąd też osoby, które nie mają cierpliwości do dokładnych pomiarów i nie mają w sobie pokory oraz chęci do przykładania się do swojej pracy, powinny zrezygnować, aby w przyszłości nie popełnić błędów skutkujących negatywnie nawet dla ludzkiego zdrowia i życia.