Czym charakteryzuje się porządna ognioodporna szafa laboratoryjna?

Pracownicy laboratorium praktycznie każdego dnia mają bezpośredni kontakt z wieloma niebezpiecznymi substancjami, które mogą stanowić mniejsze lub większe zagrożenie dla zdrowia. Między innymi dlatego też ważną rolę odgrywa przechowywanie niebezpiecznych środków w bezpiecznym miejscu. W zadaniu tym pomóc może na przykład ognioodporna szafa laboratoryjna.

Dlaczego warto

Ognioodporne szafy laboratoryjne pozwalają znacząco zminimalizować zagrożenie, dlatego też warto poważnie zastanowić się nad ich zakupem. W dużej mierze to właśnie dzięki nim zdecydowanie łatwiej jest zorganizować pracownię. Ognioodporne szafy zalecane są przez GLP i systemy ISO/IEC 17025. Mowa tutaj oczywiście o międzynarodowych standardach organizacji profesjonalnych pracowni laboratoryjnych.

Jakie szafy wybrać?

Na półkach sklepowych dostępne są nie tylko gotowe szafy ognioodporne. Na rynku istnieje wiele rzetelnych firm, które wykonują specjalistyczne szafy na chemikalia na indywidualne zamówienie. Ognioodporna szafa laboratoryjna doskonale nadaje się do przechowywania kwasów i zasad. Godne polecenia są przede wszystkim te szafy, które są zabezpieczone specjalnymi zamkami baskwilowymi albo zwykłymi kłódkami. Oryginalne szafy charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na ciecze i opary, które wbrew pozorom stanowią duże zagrożenie. Na rynku dostępne są szafy w wersji stalowej i laminowanej. Z praktycznego punktu widzenia najbardziej funkcjonalne są szafy z wysuwanymi półkami i kuwetami.