Cechy charakterystyczne wirówki laboratoryjnej

W nowoczesnym laboratorium bardzo często wykorzystuje się zjawisko sedymentacji. Dzięki niemu można łatwo oddzielić np. ciężkie krwinki od serum lub plazmy. Za pomocą wirówki laboratoryjnej można też oddzielić bakterie, bez konieczności ich zabijania.

Jak działa wirówka laboratoryjna?

Zasada działania wirówki laboratoryjnej jest bardzo prosta. Urządzenie to posiada rotor, który nachylony jest względem płaszczyzny poziomej wirówki pod kątem 45 stopni. Rotor ten potrafi pracować nawet z prędkością miliona obrotów na minutę, aczkolwiek jest to cecha charakterystyczna niewielkich wirówek. Przy tak dużych obrotach, może ona wygenerować przyspieszenie nawet 5 milionów razy większe, od przyspieszenia ziemskiego.

Odseparowanie cząstek

Podczas swej pracy, wirówka odseparowuje cięższe cząstki od składników lżejszych, dzięki czemu możliwe jest nawet wyodrębnienie bakterii i wirusów. Oczywiście im mniejsza próbka, tym większe wartości przeciążeń można uzyskać. Wspomniane milionowe przeciążenia, uzyskuje się jedynie w przypadku drobnych cząstek, takich jak wirusy lub bakterie.

Podsumowanie

Istotnym czynnikiem roboczym wirówki laboratoryjnej jest prędkość obrotowa i generowane przez nią przeciążenie. Standardowe urządzenia potrafią wygenerować do kilkudziesięciu tysięcy obrotów na minutę.