Jak działa autoklaw?

Urządzeniem, które najczęściej jest wykorzystywane do sterylizacji sprzętu medycznego, stomatologicznego, czy laboratoryjnego służy autoklaw. To niepozorne urządzenie, może wysterylizować, praktycznie wszystko.

Budowa

Autoklawy to hermetycznie zamknięte zbiorniki. Są one dostosowane do wytrzymywania wysokich ciśnień. Do tego, wyposażone jest w urządzenia pomiarowe – termometr i manometr. Budowę uzupełnia zawór ciśnieniowy. Jest on równocześnie zaworem bezpieczeństwa autoklawu. Należy go zwolnić, jeśli ciśnienie wewnątrz autoklawu stanie się zbyt wysokie. Jest to rodzaj zabezpieczenia przed wybuchem, często jest on kontrolowany automatycznie.

Działanie

Nowoczesne autoklawy to sprzęt w pełni automatyczny. Wystarczy włożyć w nie rzeczy do wysterylizowania, włączyć… a potem można iść po kawę, bo autoklaw da sobie radę sam. Do uzyskania odpowiednio wysokiego ciśnienia wykorzystywana jest w większości przypadków woda destylowana lub nagrzewnice parowe. Jak działa autoklaw? Wykorzystuje on zjawisko wrzenia wody w wyższej temperaturze niż 100 stopni Celsjusza. Jeżeli ciśnienie jest wyższe niż normalne, to woda również wrze we wyższej temperaturze.

Podgrzewanie autoklawu sprawia, że wzrasta ciśnienie, głównie jest to wynik parowania wody. Ciśnienie w autoklawie jest ograniczane automatycznym zaworem ciśnieniowym. Zjawisko to wykorzystuje się do wyjałowiania sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych, czy środków farmaceutycznych. Autoklawowanie można wykorzystywać też do przeprowadzania syntez solwotermalnych.