Różnica między wagę analityczną a laboratoryjną

Dobre laboratorium musi być wyposażone w podstawowym sprzęt. Jednym z najbardziej zasadniczych urządzeń, bez których ciężko wyobrazić sobie pracę, jest waga laboratoryjna. Wagi te, są bardzo dokładne, tak by pomiary i obliczenia dokonywane na podstawie jej wyników były jak najbardziej rzetelne oraz wiarygodne.

Ważna różnica

Waga analityczna jest niezbędna do przeprowadzenia większość doświadczeń. No, bo jak obliczyć chociażby stężenie substancji nie znając jej wagi? Warto jednak wyjaśnić sobie różnicę pomiędzy wagą laboratoryjną a analityczną, ponieważ pojęcia te nie są wcale tożsame. Różnica jest bardzo prosta. Wagi laboratoryjne to szersze pojęcie, które obejmuje w swoim zakresie różne typy wag, w tym wagi analityczne. Poszczególne rodzaje różnią się głównie dokładnością pomiaru. Wagi ultramikroanalityczne, ważą nawet z dokładnością do 0,00001 g. Trzeba jednak pamiętać, że im większa dokładność, tym mniejsza nośność. Oznacza to, że na szalce wagi można położyć mniejszą ilość substancji.

Specjalne zastosowanie

Wagi analitycznej zazwyczaj, używa się do zmierzenia ciężaru cieczy. Urządzenia te cechują się dokładnością do 0,01 g oraz nośność do 1 kg. Oznacza to, że jednokrotnie, na szalce wagi laboratoryjnej można położyć aż 1000 g mierzonej substancji. W większości wypadków, jest to ilość znacznie przekraczająca potrzeby. Warto zauważyć, że podobną dokładnością cechują się elektroniczne wagi kuchenne. Nie mają one jednak legalizacji do używania ich w celach naukowych, charakteryzuje je mniejsza wiarygodność oraz nie mają specjalnej obudowy, która ma podnosić bezpieczeństwo badacza.