PH metry

Ph metr to urządzenie służące do mierzenia odczynu analizowanych substancji chemicznych. Wynik czyli pomiar ph, który dzięki nim się otrzymuje, ustalany jest w oparciu o pomiar siły elektromotorycznej w ogniwie utworzonym z elektrody oraz elektrody porównawczej. Najczęściej spotykane ph metry wyposażone są w zintegrowane elektrody. Jak się go dzieli i jakie są jego zastosowania.

Podział i zastosowania

Na Polskim rynku dostępne są standardowego testera i mobilnego urządzenia do pracy w terenie. Ph metry mogą być wyposażone w zaawansowany miernik, gdzie swoją rolę spełnią w laboratoriach. Ph metry są niezbędnym elementem w wielu gałęziach przemysłu, w instytucjach badawczych, do przygotowywania roztworów chemicznych czy podczas tworzenia receptur.

Ph metr w procesie badawczym

W Polsce dostępnych jest dużo tego typu mierników o różnych parametrach, różnej jakości i w różnorodnej cenie. Laboratoria muszą dobrać więc specjalistyczny sprzęt do konkretnej pracy oraz substancji. Nie należy przy jego zakupie kierować się wyłącznie niską ceną (co tak się niestety bardzo często zdarza). Nie warto też wybierać sprzętów uniwersalnych. Laborant powinien kierować się przy jego wyborze właściwą elektrodą, która wpłynie na wyniki jego pracy i stosownych pomiarów. Ph metr można kupić w wielu sklepach medycznych stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Jego koszt zaczyna się już od kilkunastu złotych do nawet kilkuset złotych (za bardziej profesjonalny sprzęt). Warto zwrócić uwagę, by ph metr posiadał wyświetlacz.