Pompy próżniowe laboratoryjne

pompa próżniowa do laboratorium

Pompa próżniowa zwana też niekiedy ekshaustorem to techniczne urządzenie służące usuwaniu gazów z zamkniętych przestrzeni. Dzięki zastosowaniu pomp próżniowych możliwe jest wytworzenie podciśnienia, które jest niezbędne przy produkcji oraz prowadzeniu zaawansowanych prac badawczych w laboratoriach. W tym artykule opisanych zostanie kilka najpopularniejszych rodzajów pomp próżniowych.

Pompy membranowe

Najczęściej spotykana pompa próżniowa laboratoryjna w małych nieprofesjonalnych pracowniach to pompa membranowa. Jej popularność wynika z niewysokiej ceny i niskiej awaryjności. Długa żywotność membrany, niezbyt głośne wibracje i ceniona wysoka odporność chemiczna urządzenia sprawia iż na membranowych pompach pracuje się dobrze i wygodnie. Urządzenie pracuje na jednym obiegu i posiada jedną głowicę. Maksymalna próżnia uzyskiwana poprzez urządzenie to około 1 bar zaś emisja dźwięku zazwyczaj oscyluje wokół 50 dBA.

Pełen profesjonalizm

Jeśli potrzebna są profesjonalne pompy próżniowe laboratoryjne warto zastanowić się nad wyborem systemu próżniowego na przykład typu Vario. Posiadanie całego systemu daje więcej możliwości niż praca na zwykłej pompie. Na systemach typu Vario dzięki zamontowanym tam kontrolerom uzyskujemy panowanie nad poziomem próżni. System automatycznej detekcji wrzenia oraz separator z powłoką ochronną zapewniają bezpieczeństwo i komfort pracy. Dużą wygodą w tym urządzeniu jest możliwość przełączenia na system automatyczny. Omawiany system próżniowy wyposażony jest w pompy bezolejowe.