Meble laboratoryjne – co warto wiedzieć przed zakupem?

Laboratorium to pomieszczenie o specjalnych wymogach, niezależnie od tego, czy przeprowadza się w nim badania chemiczne czy medyczne. Z tego powodu wyposażenie takiego miejsca musi często spełniać szereg dodatkowych norm lub wymogów. Także meble laboratoryjne muszą być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim ergonomiczne i bezpieczne.

Dobre rozplanowanie przestrzeni

Planując rozmieszenie mebli w każdym pomieszczeniu należy dbać o to, by zapewnić wygodną pracę i przemieszczanie się między punktami. Tego typu rozplanowanie jest szczególnie ważne właśnie w takich miejscach jak laboratoria, gdzie wszelkie niedogodności mogą prowadzić do błędnej interpretacji wyników, a nawet niebezpiecznych wypadków.

Urządzając laboratorium zawsze trzeba brać pod uwagę to, jakie urządzenia diagnostyczne są niezbędne do jego funkcjonowania. Ważne jest też by meble laboratoryjne pozwalały na bezpieczny i ergonomiczny montaż wszystkich urządzeń. A jeśli ścieżka diagnostyczna powinna przebiegać między kilkoma punktami, warto tak rozplanować przestrzeń, by można było w łatwy sposób przechodzi do kolejnego stanowiska.

Jakie powinny być meble laboratoryjne?

Estetyka pomieszczenia jest bardzo ważna, w ładnych miejscach łatwiej się pracuje. Ten aspekt jest szczególnie ważny, jeśli w laboratorium pojawiają się klienci, do brzydkiej, niezadbanej przestrzeni mogą nie chcieć wracać. Meble laboratoryjne powinny być zatem ładne, jednak równie ważna jest ergonomia, dlatego blaty pod urządzenia diagnostyczne powinny być zamontowane na wysokości pozwalającej na wygodną ich obsługę.

Meble laboratoryjne powinny być też wykonane z materiałów, które w miarę możliwości będą odporne na stosowane odczynniki, ale przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości. W laboratorium nie może zabraknąć pustych blatów roboczych. Ważne jest też wydzielenie bezpiecznego miejsca na przechowywanie. Meble muszą pozwalać bezpiecznie składować odczynniki, zwłaszcza te łatwopalne czy niebezpieczne dla zdrowia. Ważne jest też by w laboratorium znalazły się szafy czy szuflady w których będzie można bez szwanku przechowywać dokumentację papierową.

Meble laboratoryjne dostępne na stronie https://renggli.pl/pl/