Ortezy kolan – zastosowanie

Ze względu na pełnioną funkcję i skomplikowaną budowę staw kolanowy jest narażony na różnego rodzaju kontuzje i urazy. Dotyczy to osób uprawiających sport, ale problemy z kolanami mogą przytrafić się również przy codziennym funkcjonowaniu. Z tego powodu często możemy spotkać osoby, które na nodze mają umieszczony stabilizator kolana. Jak więc działają tego typu produkty i jakie mają zastosowanie?

Orteza kolana – zasada działania

Jak już wcześniej wspomniano, staw kolanowy jest szczególnie podatny na uszkodzenia. Należy on do tzw. stawów zawiasowych oraz posiada bardzo skomplikowany aparat więzadłowy. Kolana są bardzo obciążonymi stawami; muszą pozwalać na duży zakres ruchu i elastyczność, a jednocześnie być wytrzymałe na duże obciążenia. Najczęstszym urazem stawu kolanowego jest jego skręcenie. Aby możliwa była jego regeneracja, niezbędne jest wsparcie, stabilizacja i odciążenie stawu. Orteza kolana spełnia właśnie te funkcje, jednocześnie pozwalając na dość swobodne funkcjonowanie.

Jak wybrać odpowiedni stabilizator na kolano?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli już doszło do kontuzji, koniecznie należy skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Wówczas to wykwalifikowane osoby wybiorą dla nas odpowiedni produkt. Na rynku spotkamy stabilizatory miękkie i elastyczne do celów profilaktycznych oraz przy nieznacznych urazach, stabilizatory sztywne stosowane przy poważniejszych kontuzjach i w znacznym stopniu ograniczające ruchomość stawu. Jeśli zajmujemy się wyczynowym uprawianiem sportu, wówczas możemy zamówić odpowiedni dla nas stabilizator dedykowany do naszych potrzeb. Przy samodzielnym wyborze bardzo istotny jest rozmiar, ponieważ tylko odpowiedniej wielkości orteza będzie spełniała swoje zadanie. Tego typu produkty najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach medycznych.