Czym dokonywać pomiaru barw? Odpowiedzią jest spektrometr

Pomiary barw są istostne w wielu gałęziach przemysłu, ale też w diagnostyce medycznej, kiedy trzeba dokonać pomiaru składu pierwiastkowego substancji. Czasem stworzenie barwy identycznej z mierzoną nie jest możliwe bez użycia określonego instrumentu. Co jest urządzeniem, które na to pozwala? Oczywiście spektrometr. Czym jest? Odpowiedź poniżej!

Co to jest spektrometr?

Spektrometr jest urządzeniem, które pozwala na dokonywanie pomiaru barw. Badanie takie określa wartości spektralne danego koloru (wartości spektralne określa się mianem odcisku palca koloru), dzięki czemu możliwy jest dokłady jej opis i późniejsze wykorzystanie opisu na przykład do identyfikacji substancji (materiały biologiczne, dioksyny) w laboratoriach. Spektrometr pozwala na ową identyfikację bez względu na stan skupienia badanego obiektu.

Zastosowania spektrometru

Dzięki badaniom spektrometrycznym będziemy mogli na przykład:

  • ustalić skład pierwiastkowy badanej substancji;
  • diagnozować choroby (miażdżyca, nowotwory, Parkinson, Alzheimer czy osteoporoza);
  • przeprowadzać inne badania diagnostyczne.

Spektrometry stosuje się także w przemyśle i wszędzie tam, gdzie duplikowanie barwy o identycznych cechach nie może odbyć się bez niego. Istnieją różne rodzaje spektrometrów, które dzielimy na stacjonarne oraz przenośne, ale też na sektrometr alfa, spektrometr neutronów, par oraz wiele innych.