Gorset ortopedyczny – jak działa i kiedy go stosować?

Gorset lub inaczej pas ortopedyczny to orteza stosowana w leczeniu urazów i patologii związanych z kręgosłupem. Stosuje się go zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zazwyczaj można go kupić w sklepach ze sprzętem medycznym, jednak niektóre przypadki wymagają uszycia indywidualnie dopasowanego gorsetu. O jego doborze powinien zadecydować ortopeda lub fizjoterapeuta. Jak właściwie działa pas ortopedyczny kiedy się go stosuje? 

Działanie 

Cały mechanizm działania pasa opiera się na przemieszczaniu danych obszarów tułowia poprzez ucisk i odciążenie. Działanie to można podzielić na czynne i bierne. Pierwsze polega na wymuszaniu i utrwalaniu prawidłowego ustawienia kręgosłupa w trakcie wzrostu oraz przywracania prawidłowych struktur mięśniowych. Dodatkowo przeciwdziała pogłębianiu się skrzywień kręgosłupa i klatki piersiowej (np. skolioza). Natomiast działanie bierne polega na kompresji uwypuklonego przez skrzywienie miejsca. Niweluje patologiczne ustawienie kręgów i zapobiega przesuwaniu się tkanek. 

Gorset ortopedyczny – kiedy stosować?

Gorset ortopedyczny Mega Medic stosuje się w leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa, a także w celach profilaktycznych. Sprawdzi się przy korygowaniu lub zapobieganiu wadom postawy u dzieci (skolioza, lordoza, plecy okrągłe i wklęsłe). W młodym wieku kręgosłup jest plastyczny i podatny na zniekształcenia. Dlatego terapie warto zacząć jak najwcześniej.  Gorset sprawdzi się także po doznanym urazie lub operacji kręgosłupa, przy bólach spowodowanych zmianami reumatycznymi i przeciążeniami, a także sportowcom i osobom pracującym fizycznie. 

Wydłużanie czasu stosowania pasa powinno być stopniowe. Dzięki temu układ kostno-mięśniowy zaadaptuje się do oddziałujących sił. Przez pierwsze dni nie powinno się nosić gorsetu dłużej niż kilka godzin.