Mata do akupresury – co daje ucisk punktów akupresurowych?

Co może pomóc w napięciu, bólach pleców lub karku, zaburzeniach snu, stresie? Oprócz pójścia do lekarza są też inne alternatywy np. mata do akupresury. Jest popularnym narzędziem w alternatywnych metodach leczenia i może być stosowana w domu.

Co to jest akupresura?

Akupresura to metoda lecznicza wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, która zakłada, że ​​energia życiowa przepływa przez nasze ciało poprzez różne meridiany. Na liniach meridianów znajdują się punkty akupresury. W przypadku chorób, czy to fizycznych, czy psychicznych, w tych punktach występują blokady. Ucisk stymuluje punkty, a tym samym aktywuje zdolności samoleczenia organizmu. W akupresurze pracuje się uciskiem, podobnym do masażu.
Akupresura wywołuje ucisk, ale nie powoduje urazów skóry. Stymulowane są komórki nerwowe pod skórą, ale ponieważ ciężar ciała rozkłada się równomiernie na macie, a tym samym na igłach, nacisk na poszczególne obszary ciała nie jest zbyt silny.

Mata akupresurowa – zastosowanie

Mata do akupresury to prosta mata do masażu, zwykle wykonana z bawełny, która jest wyposażona w wiele małych igieł z tworzywa sztucznego. Te naciskają na tkankę i stymulują punkty akupresurowe. Podczas takiego masażu rozluźniają się mięśnie i poprawia się krążenie krwi. Regularne stosowanie maty do akupresury może złagodzić napięcie i ból z nim związany.
Mata może być używana do bardzo różnych obszarów ciała, takich jak plecy, szyja, dłonie, stopy, brzuch, uda.
Maty akupresurowej nie należy używać, jeśli skóra jest podrażniona. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i przebytych chorób przed użyciem należy zasięgnąć porady lekarza.
Regularne korzystanie z maty do akupresury daje wiele korzyści, m.in.:

– Łagodzi napięcia mięśni
– Redukuje stres i stany lękowe
– Relaksuje ciała i umysłu
– Uśmierza ból pleców, głowy i karku („sztywność karku”)
– Poprawia krążenia krwi
– Niweluje ból kulszowy
– Poprawia jakość snu
– Poprawia ukrwienie skóry