Blat szklany na wymiar jako wyposażenie laboratorium

Każde laboratorium powinno być wyposażone w meble najwyższej jakości, dostosowane przede wszystkim do norm obowiązujących w takich miejscach. Wszystkie elementy w pomieszczeniu powinny służyć wydajnej i efektywnej pracy naukowców. Jednym z istotnych przestrzeni roboczych w laboratorium są bez wątpienia blaty, a często wykorzystywanym modelem są wersje szklane – gotowe lub zamawiane na wymiar. Kiedy warto się zaopatrzyć w blat szklany na wymiar?

Blaty szklane do laboratorium – właściwości

Blaty szklane, to części łatwe w utrzymaniu sterylności, a zarazem praktyczne w użytkowaniu. Są powszechnie stosowane w laboratoriach, ponieważ przede wszystkim są trwałe. Produkuje się je z bezpiecznego szkła – o grubości 6 mm, którego brzegi pokrywa żywica fenolowa. Co znaczące, ich wierzchnia warstwa jest często trawiona chemicznie.

Szkło trawione chemicznie, zwane też satynowym, tworzy jednolitą, neutralną i matową powierzchnię. Są to szkła półprzezroczyste, o gładkiej tafli. Tak powstałe blaty szklane są wytrzymałe i odporne za zaplamienia, a dzięki temu łatwe w utrzymaniu czystości. Jednocześnie – w razie konieczności – bez problemu przepuszcza wiązki światła.

Bardzo ważną cechą szklanych blatów jest też ich duża odporność na działanie większości chemikaliów, jak rozpuszczalniki, kwasy, zasady czy barwniki. Co więcej – nie ulega też zmianom temperatur. Tego rodzaju blaty doskonale sprawdzają się w laboratoriach chemicznych bądź biochemicznych.

Kiedy wybrać blaty szklane na wymiar?

Niejednokrotnie niemożliwe jest wykorzystanie gotowych blatów ze szkła w laboratorium. Najczęściej blat szklany na wymiar zamawia się, ponieważ:

  • budowa laboratorium nie pozwala na wykorzystanie blatów o gotowej powierzchni,
  • niezbędne jest dodatkowe wykonanie otworów w powierzchni blatu,
  • konieczne jest uzyskanie możliwie największej powierzchni blatu roboczego,
  • laboratorium jest modernizowane lub remontowane.

Nie bez znaczenia jest fakt, że szklane blaty na wymiar wyróżniają się dodatkowo uniwersalnym designem – doskonale uzupełniają nowocześnie aranżowane laboratoria. Nadają wnętrzom świeżości i lekkości, a także optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenia badawcze. Są też stosunkowo łatwe w montażu, a produkuje się je najczęściej z jednego kawałka szkła.

Dzięki specjalnej obróbce, taki szklany blat na wymiar nadal jest wysoce odporny na uderzenia i inne urazy mechaniczne. Szkło jest bardzo często hartowane, co maksymalizuje bezpieczeństwo korzystania z niego. Te wszystkie czynniki sprawiają, że blaty są funkcjonalne, a praca w laboratorium może przebiegać sprawnie i efektywnie.

blat szklany

Gdzie zamówić blat szklany na wymiar?

Aby blat szklany na wymiar do laboratorium spełniał swoją funkcję, warto zamówić taki element u producenta mebli laboratoryjnych, który specjalizuje się w tworzeniu wyposażenia pomieszczeń badawczych. Dzięki temu można mieć pewność, że szkło zostanie poddane profesjonalnej obróbce, by spełnić wszelkie wymagania klienta.

Blat szklany na wymiar powinien zostać wykonany z najwyższą starannością i zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Dlatego też warto powierzyć takie zlecenie rzetelnym wykonawcom, którzy korzystają w produkcji tylko z najwyższej jakości materiałów. Blaty również powinny przechodzić testy wytrzymałościowe, zarówno pod względem nacisków i uszkodzeń mechanicznych, jak i wpływów środków chemicznych.

Warto pamiętać, że tylko solidnie wykonany blat szklany na wymiar zapewni badaczom najlepsze warunki do pracy. Tego typu części mebli laboratoryjnych są intensywnie eksploatowane, dlatego muszą spełniać nawet najtrudniejsze wymagania specjalistów. Wybierając rzetelnych producentów, będzie można otrzymać blaty w pełni bezpieczne, trwałe i ergonomiczne.