Do czego służy refraktometr cyfrowy i jakie są jego rodzaje?

refraktometr-cyfrowy

Refraktometr cyfrowy to bardzo popularny sprzęt laboratoryjny, który mierzy właściwości cieczy. Dzięki nowoczesnym pomiarom załamania fali można znacznie szybciej określić jej cechy względem tradycyjnych metod. Jak właściwie działa refraktometr i jakie są jego poszczególne rodzaje? 

Zasada działania 

Refraktometr cyfrowy, jak wskazuje na to nazwa – opiera się na wykorzystaniu zjawiska refrakcji. Jest to inaczej zmiana kierunku rozchodzenia się fali. Refraktometr bada właściwości cieczy za pomocą załamania światła. Wystarczy wylać parę kropel na pryzmat urządzenia, a ono na podstawie tego określi różne właściwości fizyczne i chemiczne.

Dzięki temu można szybko sprawdzić procentową zawartość alkoholu czy określić, w jakiej temperaturze ciecz wyparuje lub zamarznie. Refraktometr cyfrowy działa znacznie nowocześniej niż starsze modele i pozwala np. szybko przeliczyć jednostki, przykładowo określając ilość cukru w skali Brix. Szybko można też sprawdzić ilość HFCS i inne właściwości produktów spożywczych. 

refraktometr-cyfrowy

Rodzaje refraktometrów cyfrowych

Refraktometry cyfrowe mogą różnić się, jeśli chodzi o zasadę działania. Część z nich można przenosić na dalsze odległości, z kolei inne mają funkcję drukowania pomiarów. Różnią się też różnymi parametrami, które można mierzyć, przykładowo: 

  • pomiarem pH
  • indeksem refrakcji 
  • pomiarem gęstości

Najlepiej, gdy refraktometr cyfrowy mierzy jak najwięcej cech jednocześnie. Im więcej danych, tym więcej wniosków na podstawie cieczy można wysnuć. Pomoże to istotnie polepszyć najważniejsze cechy produktu.