Suszarka laboratoryjna – istotne narzędzie pracy naukowej

suszarka laboratoryjna

Bardzo często w odniesieniu do wyposażenia laboratorium pomija się fakt konieczności posiadania suszarki laboratoryjnej. Suszarka laboratoryjna w różnym zakresie, ale przydaje się w niemal każdym takim miejscu. Oczywiście jest zawsze najpierw wiązana z laboratorium chemicznym, ale nawet tam, gdzie bada się na przykład przewodność prądu materiałów, znajduje zastosowanie. Przyjrzyjmy się temu tematowi.

Suszarka laboratoryjna, kiedyś dziś

suszarka laboratoryjna

Oczywiście zupełnie inaczej działały oraz miały inne możliwości suszarki laboratoryjne kiedyś i obecnie. Współczesna suszarka laboratoryjna jest naszpikowana elektroniką. Kiedyś w zasadzie suszarka laboratoryjna było to urządzenie z elementem grzejnym, który można było ustawić na zadaną temperaturę. Bardzo często nie było nawet możliwości ustawienia czasu suszenia, a obieg powietrza w komorze był w zasadzie zerowy, ponieważ często nie było wentylatora. Obecne suszarki w porównaniu do tych sprzed czterdziestu czy trzydziestu lat to naprawdę szczyt techniki.

Możliwości współczesnych suszarek

Współczesna suszarka nie dość, że będzie nam suszyć w zadanej temperaturze i w przeznaczonym czasie preparaty, to możemy również ustawić stopień wilgotności powietrza w komorze, czy cyrkulację powietrza. Dodatkowo tymi parametrami możemy albo sterować zdalnie na przykład za pomocą telefony, albo możemy tworzyć różne programy suszenia. Są to niezwykle przydatne rzeczy, szczególnie w dziedzinach takich jak biochemia, czy mikrobiologia. W tych dyscyplinach symulacja niektórych warunków w suszarce jest naprawdę bardzo istotna.