Temblak na rękę – kiedy należy go stosować

temblak

Temblak na rękę jest niezbędny w przypadku jakichś uszkodzeń kończyny, umożliwia jej bezpieczne i komfortowe unieruchomienie. Jest rodzajem stabilizatora, jego zadaniem jest podwieszenie i utrzymanie kończyny zgiętej w łokciu. Przydaje się po złamaniu kości przedramienia, ramienia, obojczyka, łopatki i stawu ramiennego, lżejsze urazy to zwichnięcia i skręcenia stawów w ręce.

Temblak na rękę – jak wybrać?

W sklepach ortopedycznych np. na megamedic.pl są dostępne różne rodzaje temblaków, może to być między innymi:

  – temblak na rękę,

 – temblak na bark,

 – stabilizator na ramię oraz bark,

 – kamizelka ortopedyczna.

Dokonując zakupu temblaka na ramię, warto zwrócić na rodzaj tkaniny, z jakiej jest wykonany, zazwyczaj jest to pianka poliuretanowa, siatka albo dzianina poliamidowa. Temblak na rękę wykonany z siatki jest odpowiedni na upalne dni, chroni rękę przed przegrzaniem.

temblak

Jak dopasować temblak na ramię?

Temblak powinien być prosty w użytkowaniu, tak aby osoba użytkująca mogła go bez problemu założyć i zdjąć. Konstrukcja wyposażona jest zazwyczaj w odpowiedni rodzaj regulowanych pasków, dzięki temu można go wyregulować na odpowiednią wysokość. Naramiennik powinien posiadać dodatkowe zabezpieczenie albo powinien być uszyty z miękkiego materiału, który nie będzie podrażniał skóry ramienia i szyi. Produkty tego typu są zazwyczaj dostępne w wymiarach od XS do XXL. Popularny temblak na rękę jest zakładany poprzez włożenie ręki, która ma być unieruchomiona, do rękawa i przełożenie paska przez drugie ramię. Pasek powinien być wyregulowany na optymalnej wysokości w taki sposób, aby staw łokciowy był zgięty pod odpowiednim kątem. Podczas snu temblak na rękę można zdjąć, grawitacja w pozycji leżącej nie oddziałuje na kończyny tak niekorzystnie, jak w trakcie chodzenia. Temblak jest uniwersalny, pasuje zarówno na lewą, jak i na prawą rękę.