Staw skokowy każdego dnia poddawany jest poważnym obciążeniom. Podczas chodzenia musi kontrolować stopę pod własnym ciężarem ciała poprzez redystrybucję obciążenia z pięty na przód stopy. Dzięki stawom skokowym możemy chodzić pewnie i jednocześnie delikatnie.
Ze względu na duże obciążenie tego stawu, podlega on zużyciu częściej niż inne stawy i jest podatny na wszelkiego rodzaju urazy. Jeśli doznasz urazu stawu skokowego, pierwszym krokiem jest utrwalenie go w anatomicznie prawidłowej pozycji. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem utrzymania stawu w prawidłowej pozycji jest zastosowanie ortezy na nogę (czasem nazywanej również bandażem).
Dlaczego potrzebuję ortezy stawu skokowego?
Orteza na nogę z https://www.orteo.pl/ortezy-kostki-i-stopy to urządzenie ortopedyczne, które niezawodnie utrzymuje staw skokowy w miejscu, aby go chronić i stabilizować. Urządzenia te są bardzo proste i skuteczne w użyciu i mogą przypominać długą skarpetę.
Ortezy stawu skokowego wykonane są zarówno z gęstych, jak i elastycznych materiałów, w które w razie potrzeby można wszyć plastikowe lub nawet metalowe wkładki. Mocowane są za pomocą rzepów, pasków lub innych zapięć, które umożliwiają regulację rozmiaru i stopnia umocowania ortezy. Oprócz dużej zdolności mocowania, jedną z głównych zalet ortezy jest to, że umożliwia ona poruszanie kończyną.
Ortezy na nogę są przepisywane w celu:
- Unieruchomienia stawu skokowego w całym zakresie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
- Profilaktyki urazów stawu skokowego u osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia (sportowcy, wędrowcy) i są narażone na różnego rodzaju zwichnięcia, naciągnięcia, naderwania itp.
- Zapobiegania urazom i stanom zapalnym u osób z nadwagą.
- Zapobiegania deformacjom kości u pacjentów podatnych na takie patologie.
- Profilaktyki urazów i stanów zapalnych u osób, które z powodu innych czynników mają większe obciążenie nóg. Na przykład działalność zawodowa.
- Złagodzenia zespołu bólowego.
- Przyspieszenia czasu powrotu do zdrowia. W praktyce zastosowanie ortezy zapewnia znacznie większe tempo gojenia (prawie dwukrotne), w porównaniu do zwykłego bandaża lub opaski elastycznej.
Wskazania do stosowania ortez stawu skokowego

Do bezpośrednich wskazań do stosowania ortez należą:
- Szereg chorób zapalnych i zwyrodnieniowych (przede wszystkim zapalenie stawów i artroza), w tym przewlekłych;
- Złamania w okolicy stawu skokowego;
- Urazy więzadeł o różnej złożoności;
- Zwichnięcia i podwichnięcia stawu skokowego;
- Niestabilność stawu skokowego;
- Anomalie wrodzone u dzieci, krzywica itp;
- Profilaktyka urazów u sportowców i osób z nadwagą.
Przeciwwskazania do stosowania ortez stawu skokowego
- Poważne uszkodzenia skóry w okolicy kostek (rany, oparzenia, problemy dermatologiczne);
- Złamania otwarte;
- Złamania zamknięte niezespolone;
- Alergie.
Należy pamiętać, że orteza stawu skokowego musi być przepisana przez lekarza.
Rodzaje ortez stawu skokowego
Oto główne rodzaje ortez stawu skokowego według ich sztywności:
- Miękkie ortezy (lekka i średnia fiksacja). Ten typ bardziej niż inne przypomina skarpetę, ponieważ jest wykonany z miękkich materiałów (najczęściej z tkaniny). Najczęściej stosowane w profilaktyce i leczeniu urazów stawu skokowego. Jest najłatwiejszy w użyciu i pielęgnacji (łatwo go założyć, wyprać i nosić w butach).
- Ortezy półsztywne (silne umocowanie). Produkty te mają wyższy stopień utrwalenia dzięki plastikowym lub metalowym wkładkom. Mogą one z łatwością zastąpić odlew. Najczęściej posiadają sznurówki lub paski (dla dodatkowego wsparcia). Półsztywne ortezy stosowane są przy stłuczeniach i urazach stawu skokowego.
- Ortezy sztywne (pełny stopień podparcia). Są to ortezy o najwyższym stopniu podparcia, wyposażone w sztywne wkładki lub szyny. Stosuje się je głównie w przypadku złamań i poważnych problemów ze stawami.