Kiedy stosować żelazo bez recepty?

żelazo w tabletkach

Niedobory pewnych składników w organizmie mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Wprawdzie bardzo wiele niezbędnych witamin i mikroelementów przyjmujemy w pożywieniu, jednak pomimo tego bardzo często i tak występują ich braki i niedobory. Jednym z pierwiastków, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest żelazo, a jego niedobory zdarzają się niezwykle często. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jedną z nich jest dieta uboga w żelazo lub nieodpowiednie wchłanianie się tego pierwiastka. Wówczas jego suplementowanie z pewnością jest dobrym pomysłem.

Żelazo w tabletkach – kiedy decydować się na jego przyjmowanie?

Dostępne na rynku żelazo bez recepty to produkty występujące pod różną postacią. Najczęściej wybierane jest żelazo w tabletkach, które z pewnością dość łatwo można przyjmować. Pomimo tego, że produkty dostępne są bez recepty,warto przed ich stosowaniem zasięgnąć opinii lekarza lub wykonać badania, obrazujące poziom tego pierwiastka w organizmie. Jego niedobory mogą występować również u tych osób,które starają się zdrowo odżywiać i zwracają uwagę na to, aby ich dieta była bogata w produkty zawierające żelazo.Nie można bowiem zapominać o tym, iż aby odpowiednia ilość wchłonęła się do organizmu potrzebne są do tego odpowiednie warunki. Czasem niedobór innych składników odżywczych uniemożliwia dostarczanie do organizmu żelaza w odpowiedniej ilości, nawet pomimo dobrze skomponowanej diety.

O czym pamiętać przyjmując żelazo?

Kupując żelazo bez recepty należy pamiętać o tym, iż większość takich preparatów e jest traktowanych jako leki. Jeśli ktoś decyduje się na takie żelazo suplement zazwyczaj zawiera określoną dawkę pierwiastka, dostarczaną w jednej porcji. Trzeba pamiętać, że żelazo wchłania się dobrze w towarzystwie innych minerałów i witamin, jak na przykład witamina C. Warto więc zadbać o właściwy jej poziom w organizmie poprzez suplementację dodatkowej witaminy C lub wybór suplementu żelaza, który zawiera ją w swoim składzie. Aby zapewnić jak najlepszą wchłanialność żelaza do organizmu, dobrze jest także przyjmować zawierające je preparaty na czczo. Przyjmowanie podczas posiłku lub po nim znacząco może zmniejszyć ilość żelaza, jakie zostanie dostarczone do organizmu. Dobrze jest także zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty w zakresie doboru jak najlepiej dostosowane do potrzeb danej osoby suplementu zawierającego żelazo. Ponadto jeśli ktoś przyjmuje na stałe inne leki, wówczas powinno się sprawdzić czy składniki suplementu nie wchodzą w interakcje z przyjmowanymi lekami.