Czym jest piknometr? Odpowiedzią jest prosta

piknometr

Piknometr, również zwany densytometrem, to urządzenie do optycznego pomiaru gęstości i ciśnienia. Został pierwotnie stworzony w celu wykonywania pomiarów w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Technologia piknometryczna stała się jednak szeroko zastosowana również w badaniach naukowych i technologicznych.

Zastosowanie i wykonanie piknometru

piknometr

Piknometr składa się z butelki z grubego szkła, która jest napełniana wybranym roztworem bądź cieczą, a następnie odważana we właściwym przyrządzie w trakcie procesu pomiaru. Główną zaletą urządzenia jest to, że środek pomiarowy jest bardzo mały, a jednocześnie wskazania pomiarowe są bardzo precyzyjne.

Dzięki piknometrowi można mierzyć gęstość i ciśnienie skomplikowanych cieczy. Jest to niezwykle istotne w wielu badaniach naukowych i technologicznych oraz w procesach produkcyjnych w wielu gałęziach przemysłu. Więcej na temat piknometru sprawdź na DanLab

Niezastąpiony przyrząd, jakim jest piknometr

Piknometry są szeroko stosowane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w farmacji, chemii kosmetycznej, przemyśle spożywczym i tekstylnym. Z powodzeniem może być także wykorzystywany w wielu dziedzinach nauki do badań technologicznych i naukowych.

Piknometr to prosty oraz wygodny sposób mierzenia gęstości i ciśnienia. Do jego zalet zaliczyć można między innymi precyzyjne wskaźniki pomiarowe, małe wymiary oraz łatwość w użyciu. Sprzęt ten jest bardzo przydatny w wielu gałęziach przemysłu, w badaniach technologicznych i naukowych.

Piknometry są coraz popularniejsze w dzisiejszym świecie, głównie za sprawą swojej niezawodności w wykonywaniu miarodajnych pomiarów. W każdej gałęzi, w której został zastosowany, okazał się być trafnym wyborem wykonania testów i meaurement.

Podstawowe zastosowania piknometrów: Badania naukowe i technologiczne, produkcja w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym, spożywczym, tekstylnym.